Central Bohemia University

Contact study department

study@cbuni.cz

Two- Four Year DBA

Requirements

 • Master degree equivalent
 • Managerial practice (5 years)
 • Tuition costs 6950 EUR

Požadavky pro studium v ČJ (studies in Czech language)

 • Ing./Mgr./MBA vzdělání
 • 5 let praxe
 • Zaplatit Kč 139 000,-
 • Vyplněná smlouva o studiu

Diploma

DBA Degree

Start date

February 2018, October 2018

Price

International students

 • € 6950

Czech students studying in Czech language

 • Kč 139000,-

Documents

International students:

Studenti z ČR:

Type of study

 • 1-4 years depending on student’s progress

Doctor of Business Administration (DBA)

Profesně vzdělávací program DBA (Doctor of Business Administration) představuje nejvyšší stupeň manažerského vzdělání. Cílem programu DBA je rozvoj pokročilých manažerských schopností a dovedností s důrazem na efektivní strategická rozhodnutí a hledání nových procesů a inovativních řešení v praxi.

Studium programu DBA je určeno primárně pro absolventy profesně vzdělávacího programu MBA (Master of Business Administration) a absolventy vysokoškolského vzdělání II. stupně (Ing. nebo Mgr.) s minimálně pětiletou praxí na manažerské pozici.

Výuka probíhá ve formě setkání a konzultací (dle domluvy) s několika lektory/zkušenými manažery, který provází studenta na cestě k dokončení své výzkumné práce. Jedná se o nejvyšší doktorský stupeň manažerského vzdělání, kde se setkáváme s již zkušenými manažery, kteří se potřebují posunout dále díky konzultacím s mentory a kouči, kterými není nikdo jiný, než další zkušení manažeři s letitou praxí v různých oblastech středního a vyššího managementu. Ti se studentem rozeberou oblast či situaci, kterou chce student detailněji porozumět a pomohou mu vyřešit jeho problém, aby se stal ještě lepším a zkušenějším manažerem.

 • Studenti DBA píšou Diplomovou práci stejně dle stejné šablony a minimální délky jako MBA studenti.
 • Požadavky: Mgr./Ing./MBA, minimálně pětiletá praxe a vyplněná smlouva o studiu DBA
 • Cena studia v českém jazyce: Kč 139 000,-
 • Další zahájení studia: únor 2018
 • Další výhody: DBA studenti jsou navíc zváni na organizované přednášky ve vybrané MBA specializaci a dostanou přístup k videolekcím.

Studium není akreditováno ani uznáváno MŠMT. DBA není akademickým programem ve smyslu regulace ČR. Jedná se o profesní vzdělávání.

Doctor of Business Administration (DBA)

Course of Study

A candidate for the degree of DBA must have pursued in this University a full or part-time course of study comprising a taught component and a major research project (the Capstone project). Completion of the DBA programme requires three years of fulltime/part time study. This period can be extended up to 5 years total. DBA programme can be finished in shorter periods (usually between 2-3 years) if student manages to complete all requirements. It includes frequent contact with supervisor.

Taught component

The taught component requires the completion of 180 credits, completed during the whole course. We require satisfactory completion of the following courses as part of a training programme in research methods and skills:

 • Research Methodology and Realist and Interpretive Qualitative Research (15 Credits)
 • Survey-Based and Statistical Research (15 Credits)
 • Current Issues in Management Research (15 Credits)
 • Developments in Management Research (15 Credits)
 • Development and Presentation of a project in the field of chosen area/specialization (30 Credits)
 • Doctoral Thesis (defence of Capstone Project) (60 Credits)
 • Vocational Training (30 Credits)

Candidates who fail to satisfy the Examiners in any of the above courses or deliver courses or required documentation may be re-examined on such terms as the Senate, on the recommendation of the University may decide. Candidates may normally be re-examined on one occasion only.

The Capstone project (Dissertation Thesis)

Candidates are required to submit a capstone project on an approved topic. The thesis should offer an original application of knowledge in the area of management and should demonstrate the candidate’s ability to integrate rigorous academic analysis with practical real-world relevance and application.

The subject chosen should be viewed in light of future career plans. Students have been offered positions as a direct result of their DBA Capstone project. The Capstone Project can take many forms, including a research based thesis (a dissertation ranging between min. 20,000 to 60,000 words), business plan, case study or report (or indeed a combination of elements of these).

A very popular option amongst students is to work with an organisation on a project that will add value to its business. The output is a substantial report combining the student’s experience and DBA knowledge to provide research, analysis and recommendations. The Student Projects Manager works with students to facilitate engagement.

Award of DBA

The degree of DBA will be conferred on candidates who have completed the research training programme and submitted a thesis in a form and of a standard outlined above. Candidates are required to present themselves for viva voce examination to be conducted by one internal (academic) Examiner who is not one of the candidate’s supervisors, one external (academic) Examiner, and if considered appropriate a third Examiner who would normally be a management practitioner and may be either internal or external.

Study programme is neither accredited nor recognized by the Czech Ministry of Education, Youth and Sport and is not an academic study programme according to Czech law. It is a professional qualification programme.